Cytologia

Na czym polega cytologia? Jak wygląda to badanie? Czy cytologia boli? Te i inne pytania zadaje sobie wiele kobiet przed wizytą w gabinecie ginekologicznym. Wiele z nich z powodu strachu i wstydu rezygnuje z cytologii. Tymczasem jest to szybkie i proste badanie, które może uratować życie. Sprawdź, jak przebiega cytologia.

Cytologia to diagnostyczne badanie mikroskopowe komórek, które zostały wcześniej pobrane z szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne i trwa od kilku do kilkunastu minut, w związku z tym nie powinno budzić żadnych obaw.

Cytologia – jak wygląda badanie?


Wystarczy, że ułożysz się wygodnie na fotelu ginekologicznym i rozluźnisz. Następnie lekarz wkłada do pochwy wziernik. Potem specjalną szczoteczką o elastycznych włóknach (przypomina wyglądem trójząb) pobiera wydzielinę zawierającą komórki błony śluzowej pochodzące z nabłonka szyjki macicy.

W tym czasie prawie nic nie poczujesz. Podczas pobierania próbki na szczoteczkę może pojawić się jedynie lekkie “szczypanie”. Warto się jednak poświęcić, bo materiał ze szczoteczki jest lepszy do badania.

Cytologia trwa tylko chwilę i jest bezbolesna


Żeby wynik był miarodajny, rozmaz pobiera się zawsze za jednym zamachem z dwóch miejsc: tarczy szyjki macicy, która jest najbardziej widoczna, oraz kanału szyjki znajdującego się nieco głębiej. Obie próbki są nanoszone na osobne specjalne szkiełka i natychmiast (w ciągu 5 sekund) utrwala specjalnymi odczynnikami.

Potem próbki te wędrują do laboratorium. Tutaj specjalista cytolog obserwuje w dużym powiększeniu, jakiej wielkości są pobrane komórki, czy są prawidłowo zbudowane i mają odpowiedni kształt. Jeśli ma spore doświadczenie, wykrywa w nich nawet najmniejsze zmiany.

Wynik cytologii odbiera się po kilku dniach. Informuje zwykle, którą masz grupę cytologiczną. Im niższą, tym lepiej.

Obszary specjzalizacji

Lekarze Specjaliści